Not Found

The requested URL index.php was not found on this server.


Apache/2.2.22 (Linux) Server at Port 80
1 بریج دندان ( پل دندان ) | کلینیک دندانپزشکی ثامن الحجج(ع)

بریج دندان ( پل دندان )

بریج دندان به معنای پر کردن فضای ایجاد شده توسط یک یا چند دندان از دست رفته می باشد.
یک بریج دندان از دو تاج برای دندان های واقع در دو سوی دندان از دست رفته تشکیل شده است. دو دندان کناری (یا بیشتر) که بعنوان لنگر محسوب می شوند و دندان مصنوعی بین آنها قرار می گیرد، دندان پایه (اباتمنت) نامیده می شوند. این دندان مصنوعی pontic معمولا از طلا، آلیاژ، پرسلان و یا ترکیبی از آنها ساخته می شود. بریج ها معمولا بوسیله دندان طبیعی یا ایمپلنت ها نگه داشته می شوند.

نتیجه تصویری برای بریج دندان

مزایای بریج دندانپزشکی چیست؟

بریج های دندان می توانند:

   • لبخند فرد را احیا کنند.
   • توانایی جویدن و صحبت کردن صحیح را احیا کنند.
   • شکل صورت فرد را حفظ کنند.
   • توزیع نیروهای فشاری روی دندان نیش را به درستی با جایگزینی دندان های از دست رفته انجام دهند.
   • جلوگیری از جابجایی دندان های باقی مانده می کند.

چه نوع بریج های دندانپزشکی در دسترس می باشد؟

سه نوع اصلی از بریج های دندان وجود دارد:

   • بریج های معمولی : شامل یک تاج دندان یا ایمپلنت در هر دو طرف دندان از دست رفته، به همراه یک دندان مصنوعی(پونتیک) در میان. بریج های سنتی رایج ترین نوع بریج بوده که یا از پرسلان متصل به فلز و یا از سرامیک ساخته می شوند.
   • بریج معلق (Cantilever) : زمانی که دندان های مجاور فقط در یک طرف دندان از دست رفته وجود دارند استفاده می شوند. استفاده از این بریج ها زیاد مرسوم نیست و در مورد دندان هایی که در عقب دهان جای دارند و می توانند فشار بیشتری به دندان های دیگر وارد کنند و به آنها آسیب وارد کنند استفاده نمی شوند .
   • بریج مریلند (بریج رزین باند یا بریج مریلند نیز نامیده می شود ) : از پرسلان ، یا لثه و دندان های پلاستیکی پشتیبانی شده توسط چارچوب فلزی ساخته شده است. بال های فلزی در هر طرف بریج به دندان های موجود فرد پیوند می خورند.

 

پروسه کاشت بریج دندانی چیست؟

در اولین معاینه برای گرفتن یک بریج دندان ، دندان های اباتمنت(پایه) آماده می شوند. آماده سازی شامل شکل دهی مجدد دندان ها مجاور با از بین بردن بخشی از مینای دندان آنهاست که اجازه می دهد تا فضای کافی برای نصب یک تاج روی آنها ایجاد شود. سپس، قالبی از دندان از دست رفته اندازه گرفته می شود تا بعنوان یک مدل، از روی آن بریج ، دندان مصنوعی(پونتیک) و تاج ساخته شوند. معمولا دندانپزشک یک بریج موقت را برای پوشاندن و محافظت از دندانها و لثه ها ساخته و آن را تا زمانی که بریج اصلی ساخته شود ، نصب می کند.

در طول جلسه دوم، بریج موقت برداشته و بریج دائمی جدید برای رسیدن به تطابق مورد نیاز بررسی و تنظیم خواهد شد. چند جلسه معاینه دیگر نیزممکن است برای بررسی وضعیت چارچوب فلزی لازم گردد. این موضوع به شرایط فرد بستگی دارد. اگر بریج دندانی ثابت ( دائمی ) باشد ممکن است دندانپزشک به طور موقت آن را در جای خود برای چند هفته سمنت کند (نصب کند) تا مطمئن شود که بریج دندان به درستی در جای خود قرار گرفته است. پس از چند هفته ، این بریج دندان به طور دائم به محل سمنت (سیمان) می شود.

هزینه بریچ دندان چقدر است؟

هزینه بریج دندان بسته به نوع بریج انتخابی و کشوری که در آن انجام می شود متفاوت است. بیمه دندانپزشکی بسته به طرح دندانپزشکی فرد درصدی از مبلغ را پرداخت خواهد کرد.

میزان دوام بریج دندان چه قدر است؟

بریج دندان می تواند 5 تا 15 سال و حتی بیشتر دوام داشته باشد. طول عمر یک بریج ثابت با بهداشت دهان و دندان خوب و معاینات منظمی که انجام شود به بیش از 10 سال دوام می یابد که این امر غیرعادی نیست.

آیا غذا خوردن با یک بریج دندان دشوار خواهد بود ؟

جایگزینی دندان های از دست رفته با یک بریج دندان ، غذا خوردن را باید در واقع آسان تر کند. تا زمانی که به بریج عادت می کنید غذاهای نرمی که تکه تکه شده اند را بخورید.

آیا بریج دندان نحوه صحبت کردن را تغییر خواهد داد؟

هنگامیکه دندان ها از دست رفته­انداینکه بتوانید بدرستی صحبت کنید ممکن است مشکل باشد. پوشاندن بریج دندانی متناسب با دندان های قدامی به شما کمک خواهد کرد تا به درستی صحبت کنید.

چگونه می توانید از بریج دندان مراقبت کنید؟

سالم و محکم نگه داشتن باقی دندان ها مهم است چنانکه خوب نتیجه دادن بریج (بسته به نوع انتخاب شده) به پایه محکمی که اطراف دندان ها است بستگی دارد. مسواک زدن دو بار در روز و استفاده از نخ دندان، و همچنین استفاده روزانه از دهان شویه ضد عفونی کننده می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه که به از دست دادن دندان منجر می شوند کمک کند. دندانپزشک و یا متخصص بهداشت دندان شما می تواند نشان دهد که چگونه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به درستی انجام دهید. داشتن برنامه منظمی برای پاک کردن بریج دندان به تشخیص خرابی در مراحل اولیه کمک خواهد کرد زیرا با پاک کردن بریج می توانید پیش بینی بهتری از خرابی آن داشته باشید. انتخاب یک رژیم غذایی متعادل برای تغذیه مناسب نیز مهم می باشد.

تصویر مرتبط

منبع:https://www.drmehrdad.ir

Iran